Results

Results for RoboCup 2018

Information about the participating teams (team description paper, robot specification and qualification video) is available on the Teams page.

Results:

  • KidSize: 1st Rhoban Football Club,  2nd MRL-HSL, 3rd Barelang FC
  • TeenSize : 1st Ichiro, 2nd MRLL-HSL, 3rd NUbots
  • AdultSize: 1st NimbRo AdultSize, 2nd Sweaty, 3rd Tsinghua Hephaestus
  • Best Humanoid: 1st NimbRo AdultSize, 2nd Rhoban Football Club, 3rd Ichiro

KidSize Results

KidSize Round Robin 1

Group A

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 Rhoban Football Club 9 3 3 0 0 25 25
2 I-Kid 2 3 0 2 1 0 -7
3 RoboFEI-HT 2 3 0 2 1 0 -7
 4  Empty Field 2 3  0 2 1  0  -11
  • 11:0 – Rhoban Football Club vs  Empty Field (6/18 – 10:00 AM)
  • 0:0 – RoboFEI-HT vs I-Kid (6/18 – 12:00 PM)
  • 7:0 – Rhoban Football Club vs I-Kid (6/18 – 3:00 PM)
  • 0:0 – RoboFEI-HT vs Empty Field (6/19 – 10:00 AM)
  • 7:0 – Rhoban Football Club vs  RoboFEI-HT (6/19 – 1:00 PM)
  • 0:0 – I-Kid vs Empty Field (6/19 – 4:00 AM)

The tie between I-Kid and RoboFEI-HT was resolved with an extended penalty shoot-out.

Group B

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 ZJUDancer 5 3 1 2 0 3 3
2 ITAndroids 3 3 0 3 0 0 0
3 Empty Field 3 3 0 3 0 0 0
4 WV Wolves & Hamburg Bit-Bots 2 3 0 2 1 0 -3
  • 0:0 – ZJUDancer vs Empty Field (6/18 – 10:00 AM)
  • 0:0 – WV Wolves & Hamburg Bit-Bots vs ITAndroids (6/18 – 12:00 PM)
  • 0:0 – ZJUDancer vs ITAndroids (6/18 – 3:00 PM)
  • 0:0 – WV Wolves & Hamburg Bit-Bots vs Empty Field (6/19 – 10:00 AM)
  • 3:0 – ZJUDancer vs WV Wolves & Hamburg Bit-Bots (6/19 – 1:00 PM)
  • 0:0 – ITAndroids vs Empty Field (6/19 – 4:00 PM)

The tie between ITAndroids and the Empty Field was resolved with an extended penalty shoot-out.

Group C

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 MRL-HSL 9 3 3 0 0 21 21
2 CIT Brains (Kids) 6 3 2 0 1 7 0
3 RO:BIT 1 3 0 1 2 0 -6
4 Empty Field 1 3 0 1 2 0 -15
  • 4:0 – CIT Brains (Kids) vs Empty Field (6/18 – 11:00 AM [rescheduled to 6:00 PM])
  • 3:0 – MRL-HSL vs RO:BIT (6/18 – 1:00 PM)
  • 3:0 – CIT Brains (Kids) vs RO:BIT (6/18 – 4:00 PM)
  • 11:0 – MRL-HSL vs Empty Field (6/19 – 11:00 AM)
  • 0:7 – CIT Brains (Kids) vs MRL-HSL (6/19 – 2:00 PM)
  • 0:0 – RO:BIT vs Empty Field (6/19 – 5:00 PM)

Group D

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 Barelang FC 7 3 2 1 0 7 5
2 SYCU-Legendary 4 3 1 1 1 3 1
3 Bold Hearts 2 3 0 2 1 1 -2
 4  Elecateron-Laredo & FalconBots 2 3 0 2 1 0 -4
  • 4:0 – Barelang FC vs Elecateron-Laredo & FalconBots (6/18 – 11:00 AM [rescheduled to 6:00 PM])
  • 0:2 – Bold Hearts vs SYCU-Legendary (6/18 – 1:00 PM)
  • 2:1 – Barelang FC vs SYCU-Legendary (6/18 – 4:00 PM)
  • 0-0 – Bold Hearts vs Elecateron-Laredo & FalconBots (6/19 – 11:00 AM)
  • 1:1 – Barelang FC vs Bold Hearts (6/19 – 2:00 PM)
  • 0:0 – SYCU-Legendary vs Elecateron-Laredo & FalconBots (6/19 – 5:00 PM)

KidSize Round of Sixteen

  • 0:7 – Empty Field vs Barelang FC (6/20 – 11:00 AM)
  • 5:0 – MRL-HSL vs Elecateron-Laredo & FalconBots (6/20 – 11:00 AM)
  • 1:0 – ITAndroids vs RoboFEI-HT (6/20 – 12:00 AM)
  • 0:2 – Bold Hearts vs CIT Brains (Kids) (6/20 – 12:00 AM)
  • 8:0 – Rhoban Football Club vs WV Wolves & Hamburg Bit-Bots (6/20 – 1:00 PM)
  • 0:1 – Empty Field vs I-Kid (6/20 – 1:00 PM)
  • 5:0 – SYCU-Legendary vs RO:BIT (6/20 – 2:00 PM)
  • 0:7 – Empty Field vs ZJUDancer (6/20 – 2:00 PM)

KidSize Quarter Finals

  • 9:0 – Rhoban Football Club vs CIT Brains (Kids) (6/20 – 4:00 PM)
  • 0:4 – ITAndroids  vs Barelang FC (6/20 – 4:00 PM)
  • 13:0 – MRL-HSL vs  I-KID (6/20 – 4:00 PM)
  • 0:5 – SYCU-Legendary vs ZJUDancer (6/20 – 5:00 PM)

KidSize Semi Finals

  • 6:0 – Rhoban Football Club vs  Barelang FC (6/21 – 9:00 AM)
  • 3:1 – MRL-HSL vs ZJUDancer (6/21 – 9:00 AM)

KidSize Finals

Game for 3rd place
0(4):0(3) – Barelang FC vs ZJUDancer (6/21 – 2:00 PM)
Final
1:0 – Rhoban Football Club vs MRL-HSL (6/21 – 11:30 AM)

KidSize Technical Challenge

Rank Team Points Push Recovery Dynamic Kick High Jump High Kick
1 CIT Brains (Kids)
(6/19 – 12:30 PM)
24.5 5 2.5 7 10
2 Rhoban Football Club
(6/19 – 11:30 AM)
23  3  10  3  7
3 RO:BIT (6/19 – 1:30 PM) 16.5 3 3.5 10 0
4 I-KID (6/19 – 11:00 AM) 14 7 7 0 0
5 SYCU-Legendary
(6/19 – 1:00 PM)
13  10 0  3 0
MRL-HSL (6/19 – 12:00 PM)

KidSize Drop-In

Rank Team Game 1 Game 2 Game 3 Game 4 Game 5 Game 6 Total AVG
1 Rhoban Football Club 3 0  14  6  —  -6 17 3.4
2 ZJUDancer 1 -1 0 2 4  12 18 3
3 MRL-HSL 2 0 2 6 10 2.5
4 WF Wolves & Hamburg Bit-Bots 1 0 7  -4  6 10 2
5 SYCU-Legendary -1 0 2 -3 0  3 1 0.2
6 Barelang FC -2 -1 -1 3 -4 3 -2 -0.3
7 RoboFEI-HT 0 -1 -7 3  0 -5 -1
7 Bold Hearts -2 0 0 -3  0  — -5 -1
8 I-KID -1 0 -7 0 0 0 -8 -1.3
9 CIT Brains (Kids) 0 -1 -3 0 -6 -10 -2
10 RO:BIT 0 0 0 -3 -4 -6 -13 -2.2
 11 ITAndroids 0 -7 -4 -6 -17 -4.25
Elecateron-Laredo & FalconBots -2 0 -7 0 no-show -9 -1.8
UTRA no-show no-show -1 0 0 -6 -7 -1.2
THMOS
  • 1:0 – CIT Brains, RoboFEI-HT, WF Wolves & Hamburg Bit-Bots, MRL-HSL, Elecateron-Laredo & FalconBots vs I-KID, SYCU Legendary, SEU-UniRobot, Barelang FC, ITAndroids (6/18 – 9:00 AM)
  • 0:2 – Bold Hearts, THMOS, UTRA, Elecateron-Laredo & FalconBots, Barelang FC  vs Rhoban Football Club, MRL-HSL, RO:BIT, ZJUDancer, RoboFEI-HT (6/18 – 2:00 PM)
  • 0:0 – SYCU Legendary, UTRA, Elecateron-Laredo & FalconBots, Rhoban Football Club, RO:BIT vs ITAndroids, WV Wolves & Hamburg Bit-Bot, ZJUDancer, ZJUDancer, Bold Hearts, CIT Brains (Kids) (6/18 – 5:00 PM)
  • 1:0 – THMOS, MRL-HSL, I-KID, RO:BIT, Bold Hearts vs UTRA, Barelang FC & FalconBots, CIT Brains (Kids), RoboFEI-HT, ITAndroids (6/19 – 9:00 AM)
  • 7:0 – WF Wolves & Hamburg Bit-Bots, ZJUDancer, Rhoban Football Club, THMOS, SYCU Legendary vs RoboFEI-HT, Elecateron-Laredo & FalconBots, ITAndroids, I-KID, Bold Hearts (6/19 – 12:00 PM)
  • 0:3 – RO:BIT, CIT Brains (Kids), Bold Hearts, SYCU Legendary, WF Wolves & Hamburg Bit-Bots vs MRL-HSL, I-KID, THMOS, Barelang FC, UTRA (6/19 – 3:00 PM)
  • 4:0 – ZJUDancer, Rhoban Football Club, Elecateron-Laredo & FalconBots, RoboFEI-HT, THMOS vs WF Wolves & Hamburg Bit-Bots, ITAndroids, RO:BIT, Barelang FC, MRL-HSL (6/19 – 6:00 PM)
  • 0:0 – Elecateron-Laredo & FalconBots, Bold Hearts, SYCU Legendary, UTRA, MRL-HSL vs I-KID, CIT Brains (Kids), RoboFEI-HT, Rhoban Football Club, THMOS (6/20 – 9:00 AM)
  • 6:0 – SYCU Legendary, ZJUDancer, WF Wolves & Hamburg Bit-Bots, Barelang FC, I-KID vs RO:BIT, ITAndroids, UTRA, CIT Brains (Kids), Rhoban Football Club (6/20 – 10:00 AM)

TeenSize Results

Round Robin

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 MRL-HSL 15 5 5 0 0 21 20
2 Ichiro 12 5 4 0 1 12 9
3 WF Wolves & Hamburg Bit-Bots 3 5 0 3 2 0 -6
4 Nubots 3 5 0 3 2 0 -7
5 EDROM 3 5 0 3 2 0 -8
5 AMN United 3 5 0 3 2 0 -8
  • 0:0 – WF Wolves & Hamburg Bit-Bots vs Nubots (6/18 – 10:00 AM)
  • 0:3 – EDROM vs MRL-HSL (6/18 – 10:00 AM)
  • 0:2 – AMN United vs Ichiro (6/18 – 11:00 AM)
  • 0:5 – WF Wolves & Hamburg Bit-Bots vs MRL-HSL (6/18 – 12:00 PM)
  • 0:3 – Nubots vs  Ichiro (6/18 – 12:00 PM)
  • 0:0 – AMN United vs EDROM (6/18 – 2:00 PM)
  • 0:1 – WF Wolves & Hamburg Bit-Bots vs Ichiro (6/18 – 3:00 PM)
  • 6:0 – MRL-HSL vs AMN United (6/18 – 4:00 PM)
  • 0:0 – Nubots vs EDROM (6/18 – 4:00 PM)
  • 0:0 – WF Wolves & Hamburg Bit-Bots vs AMN United (6/19 – 9:00 AM)
  • 5:0 – Ichiro vs EDROM (6/19 – 10:00 AM)
  • 4:0 – MRL-HSL vs Nubots (6/19 – 10:00 AM)
  • 0:0 – AMN United vs Nubots (6/19 – 11:00 AM)
  • 0:0 – WF Wolves & Hamburg Bit-Bots vs EDROM (6/19 – 1:00 PM)
  • 1:3 – Ichiro vs MRL-HSL (6/19 – 1:00 PM)

TeenSize SemiFinals

  • 5:0 – MRL-HSL vs Nubots (6/20 – 4:00 PM)
  • 2:0 – Ichiro vs  WF Wolves & Hamburg Bit-Bots (6/20 – 4:00 PM)

TeenSize Finals

Game for 3rd place
0(1):0(0) – Nubots vs  WF Wolves & Hamburg Bit-Bots (6/21 – 10:30 AM)
Finale
0:3 – MRL-HSL vs Ichiro (6/21 – 12:30 AM)

TeenSize Technical Challenges

Rank Team Points Push Recovery Dynamic Kick High Jump High Kick
1 AMN United (6/19 – 3:00 PM)  25 10  5  10  0
2 Ichiro (6/19 – 4:30 PM) 17 7 0 0 10
3 MRL-HSL (6/19 – 4:00 PM) 5 5 0 0 0
4 Nubots (6/19 – 3:30 PM)  0  0 0  0  0
WF Wolves & Hamburg Bit-Bots
(6/19 – 5:00 PM)
 —  —  —  —

TeenSize Drop-In

Rank Team Game 1 Game 2 Game 3 Game 4 Game 5 Game 6 Total AVG
1 MRL-HSL 1 14  1 0 1 4 20 3.3
2 Ichiro 7  2  0  1  — 10 2.5
3 WF Wolves &
Hamburg Bit-Bots
-1 -1  0 0  -2 -4 -0.8
4 AMN United -1 -7 0 2 -6 -1.5
5 Nubots 0 -7 -1  0  -2 -10 -2
EDROM no-show no-show no-show no-show no-show no-show
  • 0:1 – AMN United, WF Wolves & Hamburg Bit-Bots, Ichiro vs Nubots, EDROM, MRL-HSL (6/18 – 9:00 AM)
  • 7:0 – Ichiro, MRL-HSL, WF Wolves & Hamburg Bit-Bots vs EDROM, AMN United, Nubots (6/18 – 5:00 PM)
  • 1:0 – MRL-HSL, Ichiro, EDROM vs WF Wolves & Hamburg Bit-Bots, Nubots, AMN United (6/19 – 2:00 PM)
  • 0:0 – EDROM, Ichiro, WF Wolves & Hamburg Bit-Bots vs Nubots, MRL-HSL, AMN United, (6/19 – 6:00 PM)
  • 1:1 – Ichiro, AMN United, Nubots vs MRL-HSL, WF Wolves & Hamburg Bit-Bots, EDROM (6/20 – 10:00 AM)
  • 0:2 – WF Wolves & Hamburg Bit-Bots, Nubots, Ichiro vs AMN United, EDROM, MRL-HSL(6/20 – 12:00 AM)

AdultSize Results

Round Robin

Group A

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 NimbRo AdultSize 9 3 3 0 0 16 16
2 HERoEHS 6 3 2 0 1 2 -3
3 NKFUST 1 3 0 1 2 0 -6
4 ZSTT 1 3 0 1 2 0 -7
  • 5:0 – NimbRo AdultSize vs HERoEHS (6/18 – 9:00 AM)
  • 0:0 – ZSTT vs NKFUST (6/18 – 11:00 AM)
  • 5:0 – NimbRo AdultSize vs NKFUST (6/18 – 3:00 PM)
  • 1:0 – HERoEHS vs ZSTT (6/18 – 5:00 PM)
  • 6:0 – NimbRo AdultSize vs ZSTT (6/19 – 12:00 PM)
  • 0:1 – NKFUST vs HERoEHS (6/19 – 3:00 PM)

Group B

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 Sweaty 9 3 3 0 0 11 10
2 Tsinghua Hephaestus 6 3 2 0 1 9 7
3 IRC 3 3 1 0 2 2 -2
4 CIT Brains & Team KIS 0 3 0 0 3 0 -15
  • 2:1 – Sweaty vs Tsinghua Hephaestus (6/18 – 9:00 AM)
  • 2:0 – IRC vs CIT Brains & Team KIS (6/18 – 11:00 AM)
  • 6:0 – Sweaty vs CIT Brains & Team KIS (6/18 – 3:00 PM)
  • 0:1 – IRC vs Tsinghua Hephaestus (6/18 – 5:00 PM)
  • 3:0 – Sweaty vs IRC (6/19 – 12:00 PM)
  • 0:7 – CIT Brains & Team KIS vs Tsinghua Hephaestus (6/19 – 3:00 PM)

AdultSize QuarterFinals

  • 16:0 – NimbRo AdultSize vs CIT Brains & Team KIS (6/20 – 1:00 PM)
  • 6:0 – Tsinghua Hephaestus vs NKFUST (6/20 – 1:00 PM)
  • 0:1 – HERoEHS vs IRC (6/20 – 2:00 PM)
  • 4:0 – Sweaty vs ZSTT (6/20 – 2:00 PM)

AdultSize SemiFinals

  • 7:4 – NimbRo AdultSize vs Tsinghua Hephaestus (6/20 – 5:00 PM)
  • 8:0 – Sweaty vs IRC (6/20 – 5:00 PM)

AdultSize Finals

Game for 3rd place
0:4 – IRC vs Tsinghua Hephaestus (6/21 – 9:30 AM)
Final
0:2 – Sweaty vs NimbRo AdultSize (6/21 – 11:00 AM)

AdultSize Technical Challenges

Rank Team Points Push Recovery Dynamic kick High Jump High Kick
1 NimbRo AdultSize
(6/20 – 11:00 AM)
26 7 7 5 7
2 Tsinghua Hephaestus
(6/20 – 11:30 PM)
25 5 0 10 10
3 ZSTT (6/20 – 10:00 AM) 20 10 3 7 0
4 Sweaty (6/20 – 12:00 PM) 13 3 10 0 0
5 CIT Brains & Team KIS
(6/20 – 10:30 AM)
8 3 5 0 0
IRC (6/20 – 12:30 PM)

AdultSize Drop-In

Rank Team Game 1 Game 2 Game 3 Game 4 Game 5 Total
1 NimbRo AdultSize 4 12 14 16  5 51
2 Sweaty 8 3 9  3  6 29
3 Tsinghua Hephaestus -4 0 8 2  -1 5
4 CIT Brains & Team KIS -2 1  -8 5  -2 -6
4 IRC 2 -6 3 -2 -3 -6
5 HERoEHS -2 -2 -4 -2 3 -7
6 NKFUST -4 6 -4 -8 -3 -13
7 ZSTT 4 -6 -8 -8  2 -16
  • 4:0 – ZSTT, Sweaty vs Tsinghua Hephaestus, NKFUST (6/18 – 10:00 AM)
  • 2:0 – NimbRo AdultSize, IRC vs CIT Brains & Team KIS, HERoEHS (6/18 – 12:00 PM)
  • 6:0 – NKFUST, NimbRo AdultSize vs IRC,  ZSTT (6/18 – 2:00 PM)
  • 2:1 – Sweaty, CIT Brains & Team KIS vs HERoEHS, Tsinghua Hephaestus (6/18 – 4:00 PM)
  • 8:0 – NimbRo AdultSize, Sweaty vs ZSTT, CIT Brains & Team KIS (6/19 – 9:00 AM)
  • 0:4 – NKFUST, HERoEHS vs Tsinghua Hephaestus, IRC (6/19 – 11:00 AM)
  • 8:0 – CIT Brains & Team KIS, NimbRo AdultSize vs ZSTT, NKFUST (6/19 – 2:00 PM)
  • 0:2 – IRC, HERoEHS vs Tsinghua Hephaestus, Sweaty (6/19 – 6:00 PM)
  • 0:3 – NKFUST, IRC vs Sweaty, HERoEHS (6/20 – 9:00 AM)
  • 3:1 – ZSTT, NimbRo AdultSize vs Tsinghua Hephaestus, CIT Brains & Team KIS (6/20 – 9:00 AM)